Pierwsza polska fabryka półprzewodników- VIGO Photonics z ogromnym dofinansowaniem z UE
KOMENTARZE

Szczegóły inwestycji
15 maja 2024 roku spółka VIGO Photonics podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Całkowity koszt kwalifikowany projektu ma wynieść 853 117 563.35 PLN, z czego 440 535 480.00 PLN luki finansowej zostanie pokryte w ramach pomocy publicznej. Inwestycja będzie realizowana w dwóch fazach: R&D (2023-2027) oraz FID (First Industrial Development) w latach 2023-2029, po zakończeniu których ma zostać rozpoczęta seryjna produkcja.
“Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych przeznaczonych do detekcji w zakresie średniej podczerwieni, budowa kompletnej linii produkcyjnej fotonicznych układów scalonych w zakresie średniej podczerwieni oraz utworzenie kompletnego łańcucha dostaw dla tych układów”
– podało VIGO Photonics.
W ramach przełomowej inwestycji powstanie pierwsza na świecie kompletna linia produkcyjna dla układów MIRPIC (Mid Infra Red Photonic Integrated Circuits). Projekt HyperPIC jest dużym wyzwaniem technologicznym i wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych oraz operacyjnych nie tylko na samą produkcję, ale także późniejszą komercjalizację produktów. VIGO zapowiada, że koszty przewyższające kwotę dofinansowania zostaną pokryte ze środków i kapitału własnego spółki, finansowania dłużnego oraz innych źródeł, takich jak np. partnerstwo strategiczne.
Kluczowe znaczenie polskiej fabryki
„Uzyskanie dofinansowania (…) jest niezwykle istotnym kamieniem milowym dla VIGO. Dzięki niemu będziemy w stanie rozwijać technologie układów fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni, w której jesteśmy światowymi pionierami i stworzymy strategiczny potencjał do ich produkcji w Europie. Pozwoli to nie tylko na zachowanie przewagi technologicznej UE, ale również na wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki”
– mówi Adam Piotrowski, prezes zarządu VIGO Photonics.
Rozwój technologii czujnikowych umożliwi zrewolucjonizowanie rynku fotoniki scalonej. Odbiorcami układów będą nie tylko producenci z sektora elektroniki użytkowej, sprzętu AGD czy motoryzacji- znajdą one również zastosowanie we wsparciu infrastruktury krytycznej, biomedycynie i obronności. Szczególnie istotna z perspektywy obecnej sytuacji geopolitycznej jest nowoczesna technologia naprowadzania pocisków, dzięki której mogą precyzyjnie rozpoznać cel i zniszczyć go, nie powodując przy tym przypadkowych strat.
Po postpandemicznym kryzysie na rynku półprzewodników, polska fabryka ma szansę stać się kluczowym dostawcą dla kontrahentów z całego świata. Według prognoz, kolejne lata przyniosą ogromny wzrost zainteresowania technologiami fotonicznymi, więc inwestycja VIGO realnie wpłynie na zbudowanie przewagi konkurencyjnej Polski na arenie międzynarodowej. Obecnie kluczowe jest więc nie tylko dofinansowanie sektora nowych technologii, ale także skuteczne budowanie wizerunku Polski jako silnego i innowacyjnego partnera strategicznego.