Reksio otwiera OKO: Interaktywne Centrum Bajki i Animacji [galeria]
OBIEKTY

Początki i inspiracje
Studio Filmów Rysunkowych znane z produkcji tak kultowych bajek, jak Reksio, Bolek i Lolek, a także Porwanie Baltazara Gąbki przyciąga najmłodszych przed odbiorniki już od lat 50. XX w. Na początku 2022 roku, jako owoc marzeń o stworzeniu miejsca będącego żywym pomnikiem dla dziedzictwa polskiej animacji, powstał projekt budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO.
Obiekt powstaje tuż obok siedziby SFR w XIX- wiecznej, wyremontowanej willi Rotha przy ulicy Cieszyńskiej, co już samo w sobie stanowi symboliczny most między historią a nowoczesnością.
Architektoniczne OKO na przyszłość
Za projekt architektoniczny rozbudowy wycenionej na 33 mln zł odpowiada renomowana pracownia Nizio Design International, która z wielką wrażliwością połączyła w swoim projekcie historyczne elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami — przykładem może być, chociażby przeszklenie całego parteru budynku jednolitą szybą.
Budynek, wybudowany na miejscu po wyburzonej sali kinowej, ma być gotowy na wiosnę 2024 roku, a jego konstrukcja zaprojektowana została tak, aby w przyszłości można było ją łatwo rozbudować o kolejne moduły. To pokazuje, że OKO nie jest tylko projektem na teraz – to inwestycja przewidująca dynamiczny rozwój technologii oraz potrzeby społeczności.
Technologia i kultura ręka w rękę
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO ma być czymś więcej niż muzeum czy parkiem rozrywki — przestrzenią, w której każdy odwiedzający będzie mógł poczuć się częścią bajkowej narracji, eksplorując, ucząc się i bawiąc jednocześnie. Dla gości przewidziane są takie atrakcje jak np. możliwość wchodzenia w interakcje z ulubionymi postaciami z kreskówek, interaktywna gra dla odwiedzających, a nawet możliwość stworzenia własnej animacji. Co więcej, goście będą mieli możliwość poznania sylwetek najważniejszych twórców Studia Filmów Rysunkowych oraz postaci, które stworzyli. W nowym centrum będzie odbywała się również projekcja bajek wykreowanych przez SFR.
Technologie te (zwane immersyjnymi) rozbudowują rzeczywistość fizyczną nie tylko poprzez dodanie nowych, cyfrowych warstw do świata, który znamy, ale także poprzez umożliwienie interakcji z tymi cyfrowymi elementami w sposób naturalny i intuicyjny. Dzięki temu odwiedzający OKO będą mogli zobaczyć coś, czego nie ma w rzeczywistości fizycznej, ale również dotknąć, wpłynąć na to i wchodzić z tym w interakcje — co wcześniej było możliwe jedynie w świecie wyobraźni.
Bolek i Lolek promują polską kulturę
Projekt OKO ma ambicję stać się nowym sercem kulturalnym Bielska-Białej, miejscem, które przyciągnie nie tylko miłośników animacji, ale i szeroko pojętej kultury. Dzięki połączeniu dorobku Studia Filmów Rysunkowych z nowoczesnymi technologiami Centrum ma szansę na promowanie polskiej kultury na arenie międzynarodowej, jednocześnie będąc miejscem spotkań, wymiany myśli i twórczej inspiracji dla lokalnej społeczności.