Deska kreślarska - design, architektura, fit-out
Opublikowano:
28.06.2023

Oświetlony przemysł

Zakłady produkcyjne reprezentują niezwykle ważny sektor gospodarki, napędzający rozwój danego kraju. Niejednokrotnie rozwiązania technologiczne stosowane w fabrykach stają się przełomowe w dziedzinie techniki i implementuje się je potem w innych branżach. Aspektem, którego nie może zabraknąć w tego typu obiektach, jest oświetlenie. O współczesnych oczekiwaniach inwestorów w tym zakresie opowiada naszej redakcji Krzysztof Ostrowski, dyrektorem sprzedaży w firmie Regiolux Polska

Rozmawia Angelika Majkut

Regiolux posiada ogromne doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań oświetleniowych do zakładów produkcyjnych w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Jakie realizacje były dla Państwa przełomowe?

Podczas  20 lat naszej obecności w Polsce zrealizowaliśmy projekty dla wielu zakładów produkcyjnych. Trudno więc z tak ogromnej liczby wybrać w tej chwili przełomowe. Muszę jednak podkreślić, że Polska odgrywa szczególne znaczenie na arenie międzynarodowej w naszej organizacji. Rozwiązania, które zaimplementowaliśmy, często stają się wzorem dla naszych kolegów w innych krajach.

Na przykład możemy się pochwalić, że w Polsce – na potrzeby inwestora Zalando –  stworzyliśmy oprawę przeznaczoną do niskich pomieszczeń z regałami. Odpowiednie rozproszenie i jakość światła sprawiły, że – poza obiektami klienta w naszym kraju – dostarczamy ją także do jego oddziałów w Niemczech i Francji. To również w Polsce rozpoczęła się współpraca z firmą Amazon, którą teraz kontynuujemy w innych państwach. Nie są to odosobnione przypadki. Rozwiązania, które opracowaliśmy dla takich deweloperów, jak: CTP i Panattoni, Regiolux, zaimplementowaliśmy także w innych krajach. Wspomnę jeszcze, że realizowaliśmy projekty dla klientów z wielu wymagających branż, m.in. takich jak FMCG czy elektronika. W ostatnich dwóch, trzech latach zauważamy, że dla polskich inwestorów bardzo ważne jest zapewnienie wysokich standardów.

Czy międzynarodowe doświadczenie Państwa firmy przekłada się na rynki lokalne?

Zdecydowanie tak. Poza regularną wymianą doświadczeń z innymi krajami, mamy możliwość obsługi jednego klienta w wielu krajach. Jako Regiolux Polska obsługujemy obiekty w innych państwach. Projektujemy i dostarczamy oprawy do Węgier, Czech i Słowacji. W całej grupie obserwujemy wyraźny wzrost liczby inwestycji w tych krajach.
Jak już wcześniej nadmieniałem, rozwiązania stosowane w Polsce niczym nie odstępują tym stosowanym w pozostałych krajach Europy. Uważam, że systemy sterowania, kontrola poboru mocy, zdefiniowanie minimalnej efektywności opraw znajdują się u nas na najwyższym poziomie.

Jakie zmiany zauważa Pan na rynku, jeśli chodzi o potrzeby klientów?

W ostatnich  2–3 latach pracujemy częściej przy inwestycjach typu BTS niż obiektach spekulacyjnych. W takich przypadkach klient ma już doświadczenie na rynku i jest bardziej świadomy swoich potrzeb. W precyzyjny sposób potrafi definiować swoje wymagania, co –  jako osoby realizujące projekt – niezwykle cenimy. Już na samym początku współpracy możemy odpowiednio dopasować oświetlenie pod daną inwestycję.

Jakimi ciekawymi realizacjami mogą się Państwo pochwalić?

Myślę, że na pewno dostawą opraw oświetleniowych do obiektu Nivea w Poznaniu. Tutaj, podobnie jak w przypadku Zalando, dopasowywaliśmy projekt pod konkretną inwestycję — tak, aby spełniał wymagania inwestora. Ciekawe były także współprace z firmami: OneDayMore i Nestle – stosując naszą oprawę worker, przeznaczoną specjalnie do sterylnych pomieszczeń, spełniliśmy bardzo wygórowane wymagania sanitarne i higieniczne.  Na uwagę zasługują także nasze realizacje dla firm Garmin we Wrocławiu czy Boeing w Rzeszowie. Nie chciałbym jednak tutaj nikogo pominąć; w samym roku 2022 oświetliliśmy ponad 1 000 000m2 powierzchni przemysłowej w Polsce.

 

Jakie nowości wprowadzili Państwo ostatnio na rynek i na jakie potrzeby Państwa klientów mają odpowiadać?

Jeśli chodzi o nowe inwestycje, to elastyczność naszego systemu linii świetlnych w dopasowaniu do potrzeb inwestora stoi na najwyższym poziomie technicznym. W tej chwili kładziemy szczególny nacisk na integrację oświetlenia z automatyką. Dziś inwestorzy, mówiąc o oświetleniu, automatycznie mają na myśli możliwość prostego zarządzania światłem w obiekcie. Inny, coraz bardziej zauważalny ostatnio trend, to modernizacje starych instalacji. W tym zakresie oferujemy klientom kompleksowe rozwiązania — od audytu energetycznego, przez dobór finansowania, oświetlenia podstawowego i awaryjnego po wykonanie.

Ostatnio wiele mówi się o energooszczędności i ekologicznych rozwiązaniach m.in. w związku z obowiązkiem raportowania ESG. W jaki sposób wspierają Państwo klientów w tych działaniach?

Dla Regiolux dbanie o środowisko zawsze miało ogromne znaczenie. Nasz wewnętrzny kodeks postępowania wyraźnie nam to nakazuje. Znajduje się w nim także informacja o obowiązku korzystania w pracy z jak najbardziej wydajnych rozwiązania i analizie poboru mocy, odpowiedzialnym zarządzaniu odpadami, eliminacji CO2 zarówno na etapie produkcji, jak i projektowania oświetlenia dla klientów. W związku z tym klienci dostają od nas szczegółowe informacje o poborze mocy urządzeń i możliwości jej optymalizacji. Przedstawiane przez Regiolux deklaracje zgodności z normami zaświadczają o spełnieniu wszystkich ujętych w nich wymagań, w tym środowiskowych. Obecnie przekazywanie informacji o emisji CO2 dla partnerów biznesowych jest standardem, do którego przestrzegania podchodzimy bardzo poważnie.

 

Wiele mówi się o komfortowym oświetleniu dla pracowników w biurze. Jak zadbać o osoby pracujące w magazynach i zakładach przemysłowych? Co zrobić, aby oświetlenie było dla nich przyjazne?

Dla Regiolux w Polsce obiekty przemysłowe stanowią 90% realizowanych inwestycji. W innych krajach ten stosunek jest mniejszy.  W Niemczech czy Skandynawii realizujemy bardzo dużo obiektów biurowych, a także szkół, urzędów, gdzie zapewnienie komfortu pracy było od zawsze bardzo ważne, a parametry opraw i normy oświetleniowe zdefiniowane. Często stosuje się w nich rozwiązanie HCL – automatyczną zmianę barwy w zależności od pory dnia i pogody.

Jeśli chodzi o obiekty przemysłowe, obserwujemy stale rosnące wymagania co do zapewnienia komfortu pracy dla pracowników. Biura przy zakładach i magazynach czy laboratoria przy fabrykach nie odstępują jakością biurowcom. Szczególnie po Covid-19 nie wystarczy już tylko oświetlić zgodnie z normą biur przyległych do zakładu – inwestor chce, aby pracownik czuł się tam dobrze i z chęcią pełnił swoje obowiązki.

 

Proszę opowiedzieć, jak wygląda proces projektowania przez Państwa nowego oświetlenia?

 

Do naszych zadań podchodzimy z ogromną pieczołowitością. Na podstawie specyfikacji klienta, a także pozostałych informacji i przesłanych przez niego materiałów, budujemy model 3D hali w profesjonalnym programie. Następnie konfrontujemy te wymagania z przepisami normy PN-EN 12464-1 i jeśli wymogi je spełniają, przystępujemy do wykonywania projektu. W przeciwnym wypadku doprecyzowujemy wymagania naszych partnerów co do danego obiektu.
Zawsze uwzględniamy specyfikę danego budynku i pomieszczeń, jego przeznaczenie, kwestię ustawienia regałów i technologię. Następnie rozmieszczamy oprawy o odpowiedniej optyce na całej powierzchni danego obszaru na odpowiedniej wysokości.

Ustawiając siatki pomiarowe na posadzce lub innej wysokości (aby zweryfikować natężenia oświetlenia w danym obszarze, alejce regałowej i/lub ścianie regału), bierzemy pod uwagę zarówno obowiązujące przepisy, jak i preferencje klienta. Wyniki wykonywanych przez nas symulacji odpowiednio korygujemy przez dobrany współczynnik zapasu, który uwzględnia starzenie się źródeł LED w czasie oraz zmienność warunków w symulowanym pomieszczeniu. Zebrane przez nas dane przesyłamy klientowi w kompleksowo opracowanym dokumencie pdf, aby mógł zaakceptować przedstawione rozwiązanie lub nanieść na nim swoje uwagi.
Następnie przygotowujemy plik w formacie DWG z naniesionymi oprawami, rozmieszczeniem szynoprzewodów oraz tabelarycznym zestawieniem zastosowanych opraw. Po akceptacji przedstawionego rozwiązania nasi partnerzy otrzymują wycenę, rzut hali z naniesionymi oprawami, wyniki symulacji oświetlenia oraz – na jego życzenie – karty katalogowe i certyfikaty.

 

W jaki sposób klienci powinni przygotować specyfikację swojej oferty, aby mogli Państwo w najlepszy sposób odpowiedzieć na jego potrzeby?

Dobrą praktyką jest przedstawienie wymagań odnośnie oświetlenia w danym obiekcie w przesłanej do nas specyfikacji, jej fragmencie lub tabeli.
Aby pomóc nam jak najdokładniej odwzorować obiekt, warto udostępnić rzut w formacie DWG zawierający takie dane, jak: wymiary hali, jej przekrój, widoczne ściany i inne obiekty architektoniczne. Choć możemy pracować na plikach w innym formacie, powstaje wówczas ryzyko niedokładności przy przenoszeniu wymiarów hali do Dialux/Relux (np. konwertery pdf do dwg bywają mało precyzyjne).
Oczywiście, im bardziej szczegółowe otrzymamy informacje (wraz z zapytaniem), tym szybciej i zgodnie z oczekiwaniami klienta przebiegnie proces realizacji.

Dane, które okazują się bardzo pomocne, to przede wszystkim wymagania, takie jak: natężenie, rodzaj sterowania oprawami DALI lub ON/OFF, poziom IP, skuteczność oprawy np 170lm/,  poziom oddawania barw, a także barwa światła, np. 4000K. Jeżeli przygotowujemy rozwiązania dla sterowania oświetleniem, przydatne są informacje o: ilości stref oświetlenia, sposobie sterowania (w pełni automatycznym lub ręcznym), rodzajach wymaganych czujek, sposobie reagowania oświetlenia.

 

Wyposażeni w takie informacje możemy działać szybko i niezawodnie, w pełni zaspokajając potrzeby naszych klientów.

Inne artykuły z tego wydania

Synergia energooszczędności

Czytaj całość
ESG - energia, ekologia, CSR

Inteligentny cleaning

Efektywność energetyczna

Czytaj całość
Usługi i technologie - technika, technologie, czystość, bezpieczeństwo

Świadectwa charakterystyki energetycznej — czy jest się czego bać?

Czytaj całość
ESG - energia, ekologia, CSR

Technologia wspierająca WWO

Czytaj całość
Usługi i technologie - technika, technologie, czystość, bezpieczeństwo

Projektowanie toalet – krok po kroku

Czytaj całość
Dodatek specjalny: Czystość i bezpieczeństwo sanitarne

Inwestycyjny potencjał turystycznego Wrocławia

Czytaj całość
Obiekty - inwestycje, case study