OOO – E jak Eventy: czyli jak liczyć ślad węglowy twoich wydarzeń: organizacja eventów biznesowych w koncepcie ESG.
BLOGI
Czas urlopowy pełną parą, a po tym okresie nastąpi zintensyfikowanie pracy i próba wyrobienia wszystkich założeń do końca roku. Okres jesienny to bardzo intensywny czas w każdej firmie, również pod kątem wydarzeń firmowych. Jak planować eventy integracyjne i konferencje w nurcie ESG? Tym tekstem otwieram tryptyk ESG dla każdego Office, Workplace i Event Managera.
Co najbardziej sprzyja ograniczeniu zbędnego zużycia energii i śladu węglowego?
Odpowiedź zdaje się być prosta i oczywista, jednak czy na pewno tak jest? Planowanie. Aby dobrze zaplanować wydarzenie, które będzie ekologicznie przyjazne, należy pochylić się nad założeniami i skupić uwagę na zaplanowaniu minimalnych zasobów do zorganizowania wydarzenia oraz dodać do nich 10% na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności. Najważniejszą formą opracowania wytycznych, jest próba dokładnego policzenia liczby uczestników wydarzenia; od tego będzie zależało, ile np. jedzenia i picia oraz innych materiałów należy zapewnić na wydarzenie.
Ups, zamówione zostało za dużo… już po ESG.
Wcale nieprawda! Dobrą praktyką jest podarowanie każdemu, kto przyjdzie na event, woreczka do zabrania ze sobą jedzenia, które pozostało, lub zaniesienie go do jadłodzielni, których w całym kraju jest coraz więcej. Przecież ESG to również odpowiedzialność społeczna.
Jeżeli zastanawiasz się gdzie jest najbliższa kliknij w link: Jadłodzielnie w Polsce
Gift Bagi – środowiskowy koszmarek
Każdy, kto chodzi lub organizuje konferencje, bardzo dobrze wie, że są jakieś standardy, które należy spełnić, aby gift bag przynajmniej w teorii był dobry. Notes, długopis, kubek, bidon, ulotki, naklejki, pendrive i inne zbędne rzeczy
produkowane w Chinach są podstawą każdego brandingu. Na rejestracji dostaje się torbę, a w niej śmieci. Ale ładnie obrandowane 🙂 Czy goście naprawdę potrzebują kolejnej butelki na wodę?
Co można zrobić zamiast tego? Warto pomyśleć kreatywnie, dostosowując prezenty do audiencji, tworząc 3 rodzaje gift bagów z różną zawartością, tak aby każdy w formularzu zgłoszenia mógł zaznaczyć, jaki potrzebuje. Dobrą praktyką jest też tworzenie jednego z opcją “Charity”, która najbardziej będzie odpowiadać tematyce wydarzenia. Jeżeli nie ma takiej tematyki – zagrożone gatunki i współpraca z WWF zawsze wyjdzie wszystkim na dobre.
Myślenie przestrzennie
Jeżeli biuro nie mieści zakładanej liczby gości, warto szukać miejsc, które będą spełniały kilka warunków. Po pierwsze, lokalizacja. Warto zapewnić możliwie jak największej liczbie osób bezproblemowy dojazd. Nie chodzi tylko o zapewnienie dojazdu komunikacją miejską, ale podstawienie busów pod miejsce zbiórki i zawiezienie większej liczby uczestników do miejsca docelowego. Jest to zdecydowanie lepsze, niż gdyby każdy z osobna miał wsiąść w taksówkę lub przyjechać autem. Warto również zwrócić uwagę na zarządzanie odpadami: upewnienie się, że miejsce konferencji ma odpowiednie systemy segregacji odpadów i recyklingu. Można również zastosować zasadę “zero waste” poprzez ograniczenie zużycia jednorazowych artykułów, takich jak plastikowe kubki czy opakowania.
Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie menu, które będzie odpowiadało zarówno wegetarianom, jak i mięsożercom. Warto wybrać catering, który oferuje lokalne i sezonowe produkty. Unikanie nadmiernego marnotrawstwa żywności, a jeśli zamówiono za dużo, oddanie nadmiaru do jadłodajni lub umożliwienie pracownikom zabrania jedzenia do domu. Warto wybierać sale konferencyjne wyposażone w energooszczędne urządzenia, oświetlenie LED i zintegrowane systemy zarządzania energią, które mogą automatycznie regulować zużycie energii w zależności od potrzeb.
Jak można policzyć ślad węglowy na evencie?
Na szczęście nie trzeba liczyć tego samemu. Istnieje wiele narzędzi, które pomagają w obliczaniu śladu węglowego w różnych aspektach biurowych – planowaniu podróży, jego kompensacji, a nawet liczeniu CO2 podczas organizowania eventów, np. https://tergo.io/check-your-event/, które pomaga w bardzo dokładnym policzeniu śladu. Dowiesz się, ile procent śladu węglowego w Twoich wydarzeniach (w kg) generują:
● Podróże – 0 kg /0%
● Transport/mobilność – 0 kg / 0%
● Dostawy – 0 kg / 0%
● Zakwaterowanie – 0 kg / 0%
● Catering – 0kg / 0%
● Materiały – 0 kg / 0%
● Odpady – 0 kg / 0%
oraz jaki to procent całego wydarzenia. Dzięki temu, jeszcze przed wydarzeniem można skorygować miejsca, w których jest go za dużo.
Co udaje ESG, a nim nie jest?
● Woda w butelkach szklanych, jeśli nie są zwrotne
● Drukowanie na papierze, który wygląda jak eko, ale nim nie jest
● Wege jedzenie od kogoś, kto nie umie go przygotować i zostaje.
Prawdziwe ESG to nie tylko deklaracje, ale realne działania. Organizacja wydarzeń w duchu zrównoważonego rozwoju przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale również buduje pozytywny wizerunek firmy.