Mural Szymona Kaczmarka ozdobił patio inwestycji Marcelińska 18 w Poznaniu
OBIEKTY
Unikatowy mural w ramach tryptyku
To kolejna praca tego malarza, która ozdobiła poznańskie osiedle przy skrzyżowaniu ul. Marcelińskiej i Polnej. Realizacja muralu jest częścią tryptyku dzieł Szymona Kaczmarka zaplanowanych specjalnie dla tej inwestycji. Motywem przewodnim prac jest kobieca postać Marceliny, co w sposób symboliczny personifikuje projekt Eiffage Immobilier i stanowi bezpośrednie nawiązanie do poznańskiego adresu. W klubie mieszkańca pojawiło się już wielkoformatowe dzieło artysty o wymiarach 200 x 120 cm, wykonane w technice akrylu. Motyw Marceliny znajdzie się również na ścianach obu klatek wejściowych do inwestycji.
Mural o wymiarach 645 x 250 cm powstał na ścianie w granicy działki dewelopera, i obok 120-letniego starodrzewia, jest główną ozdobą wewnętrznego patio nowo powstałej inwestycji. Artysta nad przeskalowaniem obrazu Marceliny w przestrzeni osiedla pracował 7 dni. Użyta w tryptyku paleta barw, pełna odcieni błękitów, fioletów i bieli, należy do jego ulubionych.
“Moją nieustanną inspiracją są kobiety i ta gama kolorystyczna kojarzy mi się najpełniej z ich cielesnością. Z kolei forma muralu to przejaw inkluzywności sztuki – nie oczekujemy, że ludzie sami odnajdą do niej drogę, dziś to my wychodzimy z nią do nich. Murale to kolorowanie rzeczywistości, co niewątpliwie budzi także pozytywne emocje. Duża dawka koloru daje również impuls do tego, by zatrzymać się na chwilę refleksji w codziennym pędzie. Mural niewątpliwie jest też charakterystyczną pinezką czy punktem orientacyjnym na mapie miasta, który nadaje miejscu tożsamość” – mówi Szymon Kaczmarek.
Osiedle idealnym miejscem dla sztuki Marcelińska 18 to kameralna inwestycja stworzona dla tych, którzy cenią komfort, minimalistyczną elegancję i nowoczesną formę. Przestronne osiedle położone na styku Jeżyc i Grunwaldu, w bezpośrednim sąsiedztwie medycznych wydziałów poznańskich uczelni, składa się z dwóch budynków z 144 mieszkaniami o metrażach od 25 do 140 mkw. Skala, wysokość budynków oraz ich nowoczesne elewacje łączą się architektonicznie z otoczeniem, nawiązując do sąsiedniej zabudowy kamienicznej z I połowy XX wieku.
“W naszej nowopowstałej inwestycji w Poznaniu kontynuujemy strategię, która zakłada łączenie działalności deweloperskiej ze sztuką, szczególnie autorstwa lokalnych twórców. Chcemy proponować mieszkańcom oryginalne prace artystyczne, takie jak obrazy czy formy z pogranicza street artu. Jesteśmy przekonani, że obecność sztuki w przestrzeni publicznej i miejscu zamieszkania uwrażliwia i dostarcza pozytywnych wrażeń mieszkańcom i odwiedzającym ich gościom” – wyjaśnia Tymon Nowosielski, prezes Eiffage Immobilier Polska.
Misja pełna sztuki – realizacje w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu
Obecność sztuki w inwestycjach mieszkaniowych nie jest jeszcze powszechnym trendem w Polsce, ale coraz bardziej zyskuje na popularności. We Francji blisko dekadę temu politykę popularyzowania sztuki i wspierania twórczości lokalnych artystów przy udziale branży nieruchomości zainicjowało tamtejsze Ministerstwo Kultury. Francuska spółka Eiffage Immobilier, a za nią Eiffage Immobilier Polska, swoimi działaniami regularnie wpierają tego rodzaju inicjatywy.
Do realizacji Eiffage Immobilier Polska powstałych we współpracy z lokalnymi artystami należy m.in. instalacja studentów architektury „Źródło Podgórza” w Dom przy Źródle na krakowskim Starym Podgórzu. Przy ul. Stalowej 27 w Warszawie deweloper odtworzył popularny mural „Kocham Pragę” Tomasza Biernata, a we Wrocławiu w lobby kamienicy HB1820 na Przedmieściu Oławskim zawisła instalacja luster cenionego twórcy Oskara Zięty, wykonana w jego autorskiej technologii FiDU (Freie Innendruck Umformungm).