CTP podsumowuje wyniki po Q3 2024. W budowie nowe formaty hal przemysłowo-magazynowych
KOMENTARZE
Na koniec września Grupa CTP miała w budowie 1,9 mln mkw. powierzchni parków biznesowych. Znaczna część z nich – od 1,2 do 1,3 mln mkw. – zostanie oddana do użytkowania jeszcze w tym roku. Większość, bo aż 76 proc., to projekty polegające na rozbudowie istniejących inwestycji. Z kolei 15 proc. stanowią przedsięwzięcia deweloperskie realizowane w nowych lokalizacjach, z potencjałem ekspansji do ponad 100 000 mkw. Duże tempo rozwoju portfela nieruchomości widać także w Polsce.
“Od początku roku nabyliśmy ponad 720 000 mkw. nowych gruntów. Część tych akwizycji, bo 31 proc. zakupionej powierzchni działek, związana była z rozwojem istniejącego portfolio nieruchomości – między innymi kompleksów CTPark Warsaw West i CTPark Gdańsk Port. Natomiast część miała na celu uruchomienie zupełnie nowych projektów. Mowa tu chociażby o CTPark Toruń – magazynie miejskim, w ramach którego zaoferujemy trzy formaty hal: CTBox z modułami od 950 mkw., CTFlex – dostosowane do specyficznych oczekiwań najemców oraz CTSpace – centra magazynowe o metrażu ponad 3 500 mkw.” wyjaśnia Piotr Flugel, Managing Director w CTP Polska.
Na koniec trzeciego kwartału w Polsce w realizacji, na różnych etapach zaawansowania, było 17 inwestycji magazynowo-przemysłowych. W okresie lipiec – wrzesień deweloper CTP oddał do użytkowania 169 000 mkw. powierzchni w CTPark Warsaw West. Rozpoczął także prace związane z rozbudową CTPark Zabrze. Hala ZABR02 o metrażu około 11 200 mkw. powinna być gotowa do użytkowania jeszcze w tym roku.
Pierwsze trzy kwartały tego roku zaowocowały w Grupie CTP także wzrostem wolumenu najmu. Firma wynajęła 1,5 mln mkw. – o 4 proc. więcej w ujęciu rocznym. W Polsce w tym okresie skomercjalizowano prawie 200 000 mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, czyli ponad 13 proc. wolumenu Grupy. Jak zaznacza Remon Vos, CEO CTP: “te wyniki pokazują utrzymujący się wysoki popyt w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz stabilność tego szybko rozwijającego się rynku”.
W skali całej Grupy we wrześniu 2024 roku największy udział w strukturze popytu miały firmy z sektora 3PL (oferujące swoje rozwiązania logistyczne na potrzeby innych przedsiębiorstw) i produkcyjne – po 27 proc. Te branże dominują też w Polsce i odpowiadają za około 40 proc. i 27 proc. wszystkich dotychczas podpisanych przez CTP umów najmu. Na trzecim miejscu jest sektor automotive (16 proc.), w którym coraz bardziej widoczne są przedsiębiorstwa oferujące produkty aftermarket – zregenerowane części samochodowe i elementy zamienne.