Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival
ARCHITEKTURA I DESIGN
World Architecture Festival to jedno z największych i najbardziej renomowanych wydarzeń architektonicznych o międzynarodowym zasięgu. Kilkudniowy event co roku przyciąga do Singapuru reprezentantów środowiska architektonicznego z całego świata. Jest to nie tylko spotkanie najbardziej cenionych architektów i architektek – na program World Architecture Festival składają się również panele dyskusyjne, prezentacje koncepcji projektowych, wystawy tematyczne, a także ceremonia wręczenia nagród w konkursie World Architecture Festival Awards.
W tym roku Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez pracownię Tremend, znalazł się w ścisłym gronie finalistów konkursu World Architecture Festival Awards w kategorii „Transport”. Wśród konkurentów pojawiły się tak renomowane pracownie architektoniczne, jak choćby Zaha Hadid Architects (Wielka Brytania), Kohn Pedersen Fox (Wielka Brytania), Wood Marsh Architecture (Australia) czy line+ studio (Chiny). Projekt autorstwa polskiej pracowni zyskał uznanie jurorów, którzy przyznali mu pierwszą nagrodę. Zespół Tremend przedstawił go jurorom podczas prezentacji na żywo, przy udziale publiczności.
Co ciekawe, projekt pracowni Tremend już wcześniej został dostrzeżony przez jury konkursu World Architecture Festival Awards. W 2019 r. – jeszcze w sekcji oceniającej „projekty przyszłości” – koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie dostała się do finału konkursu w kategorii „Infrastruktura”. Jury doceniło wówczas szereg zaplanowanych w projekcie proekologicznych rozwiązań, wpływających na jego efektywność i realnie minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Sama nagroda od ponad dekady jest jednym ze stałych elementów programu World Architecture Festival, a także pożądanym przez międzynarodowe pracownie, prestiżowym wyróżnieniem nazywanym też „architektonicznym Oscarem”. Wśród dotychczasowych zwycięzców World Architecture Festival Awards znajdują się tak renomowane pracownie, jak choćby MAD Architects, Bjarke Ingels Group czy Herzog & de Meuron. Z kolei w jury konkursu zasiadały do tej pory takie uznane w świecie architektury osobistości, jak Norman Foster czy David Chipperfield.
To nie jedyny sukces, którym pracownia Tremend może pochwalić się w związku z tegoroczną edycją festiwalu. Sama arch. Magdalena Federowicz-Boule, założycielka i prezeska Tremend, w tym roku zasiadała w jury nagrody w kategorii „Future Projects”, które ocenia najbardziej innowacyjne projekty będące aktualnie w fazie koncepcyjnej bądź w realizacji. Zaproszenie architektki do jury jest wynikiem uznania przez międzynarodową społeczność dotychczasowego jej dorobku. Przed rokiem w sekcji INSIDE dedykowanej architekturze wnętrz projekt Polki zdobył I nagrodę w kategorii „Hotele”. Jurorów zachwyciły wtedy wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments inspirowane wzornictwem i architekturą XX-wiecznej Warszawy.
Oddany do użytku na początku 2024 roku Dworzec Metropolitalny w Lublinie autorstwa pracowni Tremend, zarządzanej przez arch. Magdalenę Federowicz-Boule, arch. Annę Federowicz oraz inż. Jarosława Gwóździa, został do tej pory uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Wśród nich znalazły się między innymi: European Property Award, Green Building Award czy Property Design Award.