mgr inż. KRZYSZTOF RATYŃSKI

przewodniczący Grupy Doradczej ds. Technicznego Utrzymania Obiektów, Polska Rada Facility Management


absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej o specjalizacji automatyka i robotyka. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie oraz uzyskał Licencję Zarządcy Nieruchomości. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Zarządzania w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego uzyskując tytuł magistra o specjalizacji „Zarządzanie Organizacjami” W 2010 r. objął stanowisko Kierownika Działu Obsługi Technicznej Budynków w koncernie Johnson Controls International Sp. z o.o. Jako jeden z pionierów, budował i rozwijał ten dział w polskim oddziale firmy Johnson Controls International Sp. z o.o specjalizującym się w zarządzaniu i obsłudze technicznej zawansowanych instalacji w Inteligentnych Budynkach.

Tworzył oraz kierował kompleksową obsługą techniczną między innymi w takich obiektach jak Philips Company House, Roma Office Center, Nordic Park, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, „Stary BUW” oraz zespołu budynków Szkoły Głównej Handlowej. Koordynował i nadzorował odbiory oraz eksploatację infrastruktury technicznej obiektów komercyjnych i dydaktycznych, reprezentując między innymi Szkołę Główną Handlową w Warszawie, oraz Uniwersytet Warszawski. Prowadził i koordynował projekty instalacyjne między innymi dla takich firm jak M1 Metro Group, Carrefour Express, PHILIPS Polska, Marcpol.

Obecnie wykorzystuje zdobytą wiedzę oraz doświadczenie jako założyciel i prezes zarządu Kancelarii Technicznej EMPIRIAS, świadcząc niezależne usługi doradcze oraz konsultacje z branży budowlano-instalacyjnej jak również obsługi, eksploatacji i serwisu obiektów budowlanych. Doradzał takim klientom jak COLLIERS International, KNIGHT FRANK, BASF, LEGG MASON TFI, TUP Property, Ambasada Kandy, Szkoła Główna Handlowa, Mostostal Lublin, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny – Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii, Wydział Fizyki UW – Centrum Nowych Technologii, PHILIPS Polska, IKEA, The Westin Warsaw i innym. Był odpowiedzialny  za  nadzór i instalacje  systemów bezpieczeństwa w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Jest głównym architektem i współtwórcą systemu CAFM ASIZT. Systemu do planowania, nadzoru oraz sterowania wszystkimi procesami obsługi, eksploatacji, serwisu, administracji i zarządzania nieruchomością, w tym  modelowania działań prewencyjnych. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się jako wykładowca w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Dodatkowo   pełni funkcję Przewodniczącego Grupy Doradczej  ds. Technicznego Utrzymania Obiektów w Polskiej Radzie Facility Management