Biura w zgodzie z naturą – Centrum Południe we Wrocławiu
OBIEKTY

Zrównoważony rozwój i innowacje wywierające wpływ to nie tylko trend, ale nowy sposób myślenia o biznesie. Rozwijał się on intensywnie na przestrzeni ostatnich lat, nabierając coraz większego znaczenia wobec widocznych zmian, które zaszły i wciąż zachodzą w otaczającym nas środowisku. Zmiany klimatyczne są wyzwaniem całego świata i tylko połączenie sił różnych środowisk przyniesie ważne dla wszystkich efekty.
Biznes ma ogromne możliwości w zakresie ESG. Jego zadaniem jest skupienie się na innowacyjności, odpowiedzialności społecznej i ekologicznej. Podejście międzynarodowych korporacji może być katalizatorem zmian także w lokalnych firmach – zarówno tych dużych, jak i małych. Jeśli przyjrzymy się celom i długoterminowym strategiom osiągnięcia neutralności węglowej w ciągu najbliższych 15–20 lat, wyraźnie widać, że tylko wspólną pracą będziemy w stanie je osiągnąć.
Sektor budowlany jest odpowiedzialny za 30% globalnej emisji gazów cieplarnianych i zużywa ok. 40% całkowitej energii. Wynika to również z kosztów środowiskowych związanych z eksploatacją obiektów – blisko 75% budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną.
Dlatego jako Skanska aktywnie angażujemy się w zmniejszenie śladu węglowego w ramach własnych ambitnych celów klimatycznych, czyli osiągnięcia neutralności węglowej do 2045 r. Jako jeden z największych deweloperów biurowych w Europie, świadomie i konsekwentnie wdrażamy innowacje, które przyczyniają się do redukcji emisji CO2 nie tylko podczas użytkowania realizowanych budynków, ale także w trakcie ich budowy. W tej branży na ślad węglowy ma wpływ każdy etap procesu produkcyjnego, począwszy od wyboru materiałów, poprzez ich transport i odpowiednie wykorzystanie. Stąd tak duży nacisk kładzie się na sprawdzanie pochodzenia danego materiału, możliwości poddania go recyklingowi czy też zastąpienia czymś innym.
W zakresie działań prośrodowiskowych podajemy tworzone przez siebie obiekty biurowe analizie i ocenie w ramach certyfikacji LEED. Jako pierwszy deweloper w Europie Środkowej zdecydowaliśmy się na zastosowanie betonu, którego ślad węglowy jest średnio o 42% niższy w porównaniu do tradycyjnej mieszanki betonowej. Dotychczas został on wykorzystany przy budowie dwóch budynków biurowych w Warszawie – P180 oraz Studio. Innym rozwiązaniem jest beton zastosowany do budowy chodników sąsiadujących z biurowcami, który oczyszcza powietrze i redukuje koncentrację szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu NOx.
Zielone technologie w biurowcu Centrum Południe
Wrocławskie budynki biurowe wchodzące w skład kompleksu Centrum Południe w pełni odzwierciedlają koncepcję ekologiczną firmy Skanska. Budynek ma prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum potwierdzający, że inwestycja jest zrównoważona, przyjazna środowisku oraz została zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami. Certyfikacja dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla.
Jego zrównoważone rozwiązania zostały nagrodzone m.in. w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany”. To jedyna tego typu inicjatywa, która wyróżnia najlepsze zrównoważone projekty budowlane w Polsce. Ponadto wrocławski projekt został doceniony również w konkursie CIJ Awards Poland, który już od 19 lat nagradza i docenia projekty, transakcje, firmy, a także zespoły z całej Polski.
OZE i materiały z recyklingu
Budynki kompleksu Centrum Południe są w 100% zasilane energią elektryczną wyprodukowaną na pozamiejskich instalacjach wiatrowych i fotowoltaicznych na podstawie dwustronnej umowy z wytwórcą energii. Dzięki temu firma ma pewność, że budynek zużywa energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii znajdujących się na terenie Polski. Ponadto biurowiec został zbudowany z materiałów lokalnych i pochodzących z recyklingu, wśród nich są m.in. beton, wełna mineralna, stal czy profile aluminiowe na fasadzie budynku.
Oszczędnie i efektywnie
Kompleks będzie zużywać nawet do 30% mniej energii niż referencyjne budynki. System ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) budynku oparty jest na belkach chłodzących, które zapewniają doskonałe warunki wewnętrzne, wykorzystując jednocześnie funkcję freecoolingu i wysokowydajnego odzysku ciepła. Chłodząc elementy wentylacji powietrzem zewnętrznym w zimie (freecooling), budynek jest w stanie pokryć 25% zapotrzebowania na chłodzenie biura. Ponadto system wentylacji zaprojektowano z myślą o niskiej prędkości powietrza, co zwiększa skuteczność filtracji i obniża zużycie energii.
Lampy LED w częściach ogólnodostępnych redukują zużycie energii do 50%. Wszystkie te rozwiązania, szczegółowe modelowanie energetyczne i jego wyniki są wykorzystywane do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i kosztów operacyjnych.
W kompleksie zapewniono również narzędzia do zbierania deszczówki oraz szarej wody, która jest wykorzystywana np. do spłukiwania toalet. Dzięki temu oszczędność wody sięga nawet 0.33-0.48 EUR / m2 rocznie.
Kolejnym krokiem do efektywności budynku oraz zmniejszenia efektu miejskiej wyspy ciepła było zaprojektowanie bioróżnorodnych terenów zielonych oraz wykorzystanie elementów dachu odbijających promieniowanie słoneczne. Rośliny zostały odpowiednio dobrane zarówno w donicach na tarasie, jak i przy zewnętrznym chodniku. Znajdziemy tu łąki kwietne oraz budki lęgowe dla pustułek na dachu budynku pierwszej fazy. Co ważne, zadbano tu także o zabezpieczenia przed kolizjami ptaków z elewacją – większe przeszklenia zostały oklejone specjalną folią. Dach budynku jest pokryty zielenią oraz jasną membraną hydroizolacyjną o odpowiednim współczynniku Solar Refectance Index, który prowadzi do odbijania promieniowania słonecznego, redukując w ten sposób efekt wyspy ciepła i jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na chłód.
Prośrodowiskowo i komfortowo
Centrum Południe jest pierwszą inwestycją we Wrocławiu z nawierzchnią wykonaną z zielonego betonu, czyli rozwiązania neutralizującego z powietrza NOx. W ciągu roku neutralizuje ono zanieczyszczenia odpowiadające ilości wytwarzanej przez samochód z silnikiem diesla, który w tym samym czasie przejechał ponad 26 000 km.
Rozwiązania, które zostały wykorzystane w budynku, są skupione na środowisku, ale co równie ważne – także na dobrostanie jego użytkowników. Poświadczeniem tego jest uzyskanie certyfikatu WELL w schemacie Core & Shell na poziomie Gold – pierwszego we Wrocławiu. Jakość powietrza, wody, akustyki czy komfortu termicznego została fizycznie przebadana w budynku przez niezależną jednostkę – audytora z IWBI.
Zastosowano tu system wentylacji zaprojektowany tak, aby dostarczyć 30% więcej świeżego powietrza w porównaniu do normy ASHRAE oczyszczonego przez najwyższej klasy filtry w centralach wentylacyjnych. Natomiast klimatyzacja oparta na systemie belek chłodzących jest cicha (28 dBA), a elewacja redukuje hałas z zewnątrz. Adiabatyczne nawilżacze dbają o odpowiednią wilgotność powietrza.
W Centrum Południe sprawdzana jest także woda pod kątem obecności ponad 30 związków chemicznych, tak aby w rezultacie można było się jej napić z każdego kranu i wyeliminować potrzebę kupowania wody butelkowanej. Co więcej, położono nacisk na eliminowanie alergenów poprzez zastosowanie materiałów wykończeniowych (farby, kleje czy uszczelniacze) o niskiej emisji lotnych związków organicznych (np. formaldehydów) oraz filtrów powietrza, które są w stanie zatrzymać pyłki kwiatów i zarodniki grzybów. Natomiast na terenach zielonych nie używa się szkodliwych pestycydów i herbicydów do pielęgnacji.
Zielone otoczenie
Centrum Południe to flagowy wrocławski projekt biurowy Skanska, który docelowo zaoferuje 85 000 m2 zdrowej, bezpiecznej oraz innowacyjnej powierzchni biurowej, handlowej i usługowej. Pierwszą fazę o powierzchni 28 000 m2 oddano do użytku w lipcu 2020 r. W styczniu 2022 r. została ona kupiona przez Stena Real Estate BV. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe przy II fazie.
Poza zastosowanymi prośrodowiskowymi rozwiązaniami w budynkach Skanska zadbała również o ciekawe zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej, m.in. ogólnodostępne boisko do koszykówki czy wygodne siedziska. Dzięki temu pracownicy budynku i wrocławianie zyskają nowe miejsce do pracy i odpoczynku. Jej dopełnieniem będzie różnorodna, w tym również zimozielona roślinność.
Warto również wspomnieć o wyjątkowej lokalizacji. Osią nowego centrum jest jedna z głównych arterii komunikacyjnych miasta – ul. Powstańców Śląskich. To jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic miasta wyróżniająca się dużą ilością zieleni. Wzdłuż Centrum Południe rozciąga się jedna z najdłuższych alei lipowych w Polsce.