KOMENTARZ EKSPERCKI cd.

Izabela Ryznar, Skyline Real Estate Sp. z o.o.


Pandemia COVID-19 oraz masowe przejścia na tryb pracy zdalnej skłoniły inwestorów z branży BPO/SSC do zweryfikowania swoich potrzeb w kontekście nowych powierzchni biurowych. Nasi klienci częściej podejmują decyzje o pozostaniu w obecnej lokalizacji, wolą renegocjować umowy, podpisywać 3-letnie umowy najmu oraz mieć możliwość podnajęcia lub w późniejszym czasie powiększenia zajmowanych powierzchni.

Innym aspektem optymalizacji kosztów inwestorów z branży jest relokacja w kierunku lokalizacji z atrakcyjniejszymi czynszami poza ścisłe centrum Warszawy, np. w kierunku Służewca.

 

Nowe warunki zmuszają deweloperów do przystosowania się do potrzeb graczy z tego rynku. Dlatego powstaje coraz więcej powierzchni biurowych typu Flex Office. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli z branży BPO/SSC, wynajmujący podchodzą do negocjacji elastycznie. Tradycyjny najem jest często łączony z dodatkową powierzchnią typu co-work, a dla części etatów na home office  tworzy się więcej miejsc pracy typu hot desk.