KOMENTARZ EKSPERCKI cd.

Joanna Jasińska Key Account Manager w Innovative Facility Management Polska


Utrzymanie ciągłości świadczenia usług na budynku jest kluczowym wyzwaniem jakie stawia nam obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19. Sytuacja ta, w mniejszym czy większym stopniu, dotknęła każdego z nas. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie się na możliwe zagrożenia związane z zarażeniem członka zespołu, lub grupy pracowników.

Każda nieruchomość jest inna, dlatego na każdej możemy mieć do czynienia z innym zagrożeniem. Należy wziąć pod uwagę konieczność zagwarantowania długoterminowego zastępstwa na kontrakcie, które nie spowoduje spadku jakości wykonywanych usług.

Jeżeli dojdzie do sytuacji w której zostanie potwierdzony dodatni wynik na obecność koronawirusa taka osoba zostaje okresowo wykluczona z pracy. Współpracownicy, z którymi miała taka osoba kontakt (o ile nie zostaną skierowani na kwarantannę) powinni uważnie obserwować swój stan zdrowia, a w przypadku wystąpienia objawów bezwzględnie zostać w domu. Osoby czynnie uczestniczące w pracach na budynkach nie są w stanie wykonać swoich zadań zdalnie, dlatego ważne jest aby jak najwięcej osób było przeszkolonych w szerokim zakresie działań odbywających się na kontrakcie. Stosowanym rozwiązaniem jest system rotacyjny oraz łączenie pracowników w stałe ekipy. Dużą rolę w takich sytuacjach przejmują serwisy mobilne, które nierzadko zastępują osoby nieobecne. Dzieje się tak szczególnie na obiektach małopowierzchniowych, z małą ilością pracowników obsługujących kontrakt.

Bardzo ważna jest prewencja i stosowanie rozwiązań które w sytuacji pojawienia się wirusa u jednej osoby, nie wyłączy nam całego zespołu z pracy. Pozwoli ona uniknąć trudnych sytuacji oraz zabezpieczyć ciągłość biznesu, a przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo ludzi.

 

 

 

O AUTORZE:  Joanna Jasińska

Key Account Manager w Innovative Facility Management Polska.

Ponad 5 letnie doświadczenie jako manager w branży usług facility management na Warszawskim rynku nieruchomości. Opiekun budynków komercyjnych, galerii handlowych oraz obiektów logistycznych.

Absolwentka Politechniki Warszawskiej, inżynier instalacji sanitarnych.