KOMENTARZ EKSPERCKI cd.

Dariusz Jajszczak, regionalny kierownik serwisu w Dussmann Polska Sp. z o.o


Używając zaawansowanego analizatora do jednoczesnego pomiaru i rejestracji kluczowych punktów na instalacji, obserwując trend w czasie pracy urządzenia w różnych porach dniach i przy zmiennym obciążeniu oraz zestawiając te dane, można postawić realną ocenę pracy urządzenia oraz zaproponować rozwiązania optymalizacyjne, które przynoszą realne oszczędności.

Wybierając firmę serwisową, warto zwrócić uwagę, czy poza standardowym przeglądem urządzeń HVAC oferuje ona również możliwość przeprowadzenia oceny i optymalizacji pracy urządzenia pod względem efektywności energetycznej przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Warto też zastanowić się nad zjawiskiem zasygnalizowanym przez autora, gdzie kierownik techniczny nie bywa na obiektach i przy serwisowanych urządzeniach. Często wtłaczany jest w rolę finansowego analityka i menedżera bez odpowiednich narzędzi, jakim jest chociażby dobra platforma do zarządzania serwisem budynkowym i zleceniami. W dzisiejszych czasach technologia, software mogą bardzo wpłynąć na efektywność, komfort i jakość pracy kierowników technicznych. Wystarczy świadomość i otwartość na nowe technologie.  Od kilku lat pracujemy z platformą Service Express, która m.in. bardzo wspiera naszą sprawność operacyjną oraz pozwala korzystać z funkcji analitycznych i kontrolnych zarządzania serwisem budynkowym, dając mi czas na osobiste wizytowanie obiektów.

Odpowiadam za serwis kilkudziesięciu instalacji HVAC w całej Polsce, w tym w obiektach rozproszonych.  Mamy liczny, wykwalifikowany personel serwisantów technicznych, ale każdą z instalacji poznaję też osobiście.

Przy dobrze zorganizowanym serwisie dokumentacja zdjęciowa to już standard. Ważne, gdzie i w jaki sposób jest przechowywana.  Papier odchodzi do lamusa, a sprawność serwisów i serwisantów zależy od platform i narzędzi, które bardzo wspierają ich kompetencje. W tym zakresie używamy elektronicznych protokołów w systemie Service Express (Apss4business) z wizyt serwisu, co znacznie przyspiesza obieg informacji, z czego korzystamy my i nasi klienci.

Dariusz Jajszczak, regionalny kierownik serwisu w Dussmann Polska Sp. z o.o