KOMENTARZ EKSPERCKI cd.

mgr inż. Bartłomiej Czubak, dyr. ds akustyki w Nyquista


Projekt był o tyle wyjątkowy, iż inwestor – oprócz spełnienia wymagań w zakresie norm – wymagał dostosowania parametrów pod indywidualne, ustalone przez siebie oczekiwania akustyczne. Szczególne wyzwanie stanowiło z pewnością zapewnienie ciszy                 w bibliotece, za której ścianą znajdowała się… sala do ćwiczeń! Z racji tego, że niestety nie mieliśmy możliwości przeprowadzić przedwykonawczych pomiarów akustycznych, proces projektowy został opracowany na podstawie zaawansowanych metod obliczeniowe oraz symulacji akustycznych.

Dzięki wykonaniu licznych analiz komputerowych z wykorzystaniem metod geometrycznych udało nam się nie tylko zwizualizować rozkład najważniejszych parametrów, lecz także sprawdzić, jak będzie brzmiał dźwięk w poszczególnych wnętrzach. Przy wykorzystaniu optymalnych rozwiązań akustycznych, pomieszczenia zostały dostosowane do obowiązujących norm akustycznych oraz indywidualnych wymagań inwestora. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania dostarczone przez Nyquista, prym wiodły panele akustyczne z serii EcoLine, wykonane z materiału PET – sprasowanych włókien poliestrowych pozyskanych w procesie recyklingu butelek plastikowych. Materiał ten został

wykorzystany jako element wykończeniowy licznych ścian, klatki schodowej oraz miejsc do rozmów i przestrzeni wspólnych. Panele z serii EcoLine, oprócz wysokiego współczynnika pochłaniania dźwięku i aspektu ekologicznego, są niepalne, nie pylą się, pozostają odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Dodatkowo nie wydzielają żadnego zapachu, nie brudzą się, nie przyciągają kurzu. Zatem cechuje je przyjazność dla zdrowia. Poza tym można je montować nawet za pomocą kleju bądź taśm montażowych. Ze względu na powyższe aspekty oraz walor akustyczny zostały uwzględnione w operacie oraz dostarczone wykonawcy podczas prac wykończeniowych.

Mam nadzieję, że proces optymalizacji akustyki w krakowskim biurze firmy Zendesk spotkał się z Waszym zainteresowaniem. Jeśli chcielibyście rozwiązać głośny problem w Waszym sąsiedztwie – służymy pomocą!