KOMENTARZ EKSPERCKI cd.

Krystyna Helińska - PREZES ZARZĄDU OKIN FACILITY POLSKA


Zauważyliśmy trend, który pokazuje, że użytkownicy korzystają z utylizacji tego typu odpadów w sposób prawidłowy, ale tylko wtedy, gdy taki pojemnik stoi w ruchliwym, centralnym i często uczęszczanym miejscu. Jednak gdy stawiamy go w pomieszczeniach obok pojemników, do którym zobligowani jesteśmy wrzucać wszystkie inne frakcje, wówczas okazuje się, że to już nie jest takie oczywiste. I wrzucamy tak, jak nam się uda, chce i jak nas ręka poprowadzi.

Jest też inny przykład, który zapamiętałam z niedalekiej przeszłości, smutny bardzo – otóż cały biurowiec, tzn. wszystkie firmy będące najemcami, skrzętnie i bardzo sumiennie segregowały odpady, po czym wszystkie one, pięknie posegregowane, odjeżdżały jako jedna wielka, pomieszana masa, bo zarządca obiektu nie dopilnował całego procesu… Tyle i aż tyle. Bardzo wymowne i straszne jednocześnie…

Wniosek, jaki się nasuwa, jest bardzo prosty: rolą firm facilty management jest edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja naszych klientów, która powinna się procesowo opierać na chęci pokazywania mądrych i efektywnych rozwiązań i działań proekologicznych wraz z pokazywaniem rzetelnych business case’ów, które pokażą uczciwie nakłady, zwrot z poczynionej inwestycji, ale także wymierną korzyść na przyszłość dla następnych pokoleń.

Taka edukacja to praca u podstaw, ale to w grupie jest siła, a wtedy i chęci są większe, i zaangażowanie, i efekty wymierne.

I tego się trzymajmy! I tego sobie życzmy i działajmy wspólnie! Pomożecie? (Pomożemy!)