DLA JAKIEGO TYPU NAJEMCY Z PEWNOŚCIĄ NIE SPRAWDZI SIĘ PODNAJEM? cd.


Pierwszy najemca niezależnie od umowy z podnajmującym w pełni ponosi koszty i zobowiązania wynikające z umowy z wynajmującym. Ryzyko braku regularnych płatności czy inne kwestie związane z opłatami eksploatacyjnymi w przypadku kłopotów finansowych podnajemcy, nie zwalniają pierwotnego najemcy ze zobowiązań.
Podobnie ryzyko jest dla podnajemcy, w przypadku kłopotów finansowych głównego najemcy i jego prawdopodobnego wyjścia z budynku taki podmiot, jeżeli nie będzie go stać na opłacenie całości czynszu, również będzie zmuszony do poszukiwania nowego biura czy negocjacji z właścicielem budynku.
Podnajem nie sprawdzi się w firmach, które mają duże wymagania w zakresie specyficznej organizacji przestrzeni pracy. Z reguły podnajmowane powierzchnie w minimalnym stopniu są modyfikowane, bardzo rzadko spotyka się przesunięcia ścian czy przeróbki w instalacjach.
Podnajem nie jest tym samym dla firm, dla których kluczowym elementem jest pozyskiwanie specjalistycznych talentów. Biuro na podnajmie wymaga wielu kompromisów na różnych polach, ale daje większą elastyczność, bo umowa najmu z reguły jest dużo krótsza.
Kolejną kwestią jest długość takiej umowy. Główny najemca, chcąc zredukować część kosztów, będzie z pewnością szukał podnajemcy z ugruntowaną historią i odpowiednim zapleczem finansowym, ograniczając tzw. ryzyko klienckie i jego niewypłacalność.

O autorze: Martin Lipiński w AXI IMMO pełni funkcję Head of Office Agency and Tenant Representation. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży nieruchomości komercyjnych. Zanim dołączył do AXI IMMO odpowiedzialny był za rozwój sprzedaży w firmie Martela oraz zmianę i wdrożenie nowej strategii sprzedaży w Nowy Styl Group w Polsce. Wśród wielu klientów, z którymi współpracował można wymienić: Deloitte, T-Mobile, Orlen, Polkomtel, mBank, KPMG, Provident, Nokia Siemens Networks, BGŻ, Alcatel-Lucent, Bayer i wiele innych. Martin jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.