Jak stworzyć biuro w zgodzie z diversity?

Dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb pracowników i włączenie osób odpowiedzialnych za zarządzanie przestrzenią biurowych w budowanie idei diversity organizacji jest aktualnie gorącym tematem w branży workplace. Dzieje się tak pod wpływem zmian społecznych, a także wymagań związanych z raportowaniem ESG. Dowiedz się, jak wprowadzić neuroróżnorodność w swoim biurze  krok po kroku od pionierów na rynku nieruchomości. To właśnie oni podzielą się swoimi doświadczeniami z uczestnikami eventu i udzielą praktycznych wskazówek, jak wykorzystać neuronaukę, wdrożyć ideę neuroróżnorodności i otworzyć się na potrzeby pracowników — zarówno te uświadomione, jak i te tkwiące w naszej podświadomości.




O tym porozmawiamy
Neuronauka w aranżowaniu biura
Inkluzywność
Audyty pod kątem neuroróżnorodności
Neuroróżnorodność w przestrzeni biurowej
Dostępność miejsca pracy
ESG
Dla kogo?
Kto będzie zainteresowany udziałem?
działy workplace management
administration manager
dyrektorzy administracyjni
corporate facility manager
office manager
ESG manager
facility manager
zarządca nieruchomości
property manager
właściciel obiektów
Zapraszamy!
Dlaczego warto?
Idea
Dowiesz się, jak w praktyce wprowadzić ideę inkluzywności do swojego biura. W dużej mierze to właśnie przestrzeń definiuje kulturę organizacyjną firmy. Odpowiednio zaplanowana pozwala na to, by pracownicy o różnorodnych potrzebach czuli się komfortowo i pracowali efektywniej.
Neuroróżnorodność
Czy wiesz, że osoby neurodywergentne (z autyzmem, ADHD, dysleksją czy zespołem Tourette’a) stanowią aż ok. 15-20 % populacji? Skoro biuro jest narzędziem employer brandingowym wspierającym przyciąganie i utrzymanie talentów w organizacjach, przy jego projektowaniu powinno się koniecznie wziąć pod uwagę tę grupę
Korzyści finansowe dla organizacji
Zobacz, w jaki sposób odpowiednio zaprojektowane biuro zwiększa dochody Twojej organizacji, wpływając na efektywność pracowników. Neuroróżnorodne biuro to nie tylko nowy, piękny design, ale wymierne korzyści finansowe!
Projektowanie korzystające z neuronauki
Przestrzeń biurowa może zostać zaprojektowana w taki sposób, aby wspierała nie tylko osoby neuroatypowe, ale także odpowiadała na różne potrzeby osób neurotypowych. Spraw, aby Twoje biuro wspierało pracę intelektualną Twoich kolegów z zespołu. Podczas wydarzenia podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Case study od pionierów
Nasi prelegenci doradzać CI, jak wprowadzić neuronaukę i neuroróżnorodność do Twojego biura na podstawie swoich doświadczeń oraz ogromnej wiedzy, które zdobywali w Polsce i za granicą.
Inkluzywność
Projektowanie
ESG
Neuronauka
Case study
Program
Prelegenci
Małgorzata Madalińska
Małgorzata
Madalińska
Senior Consultant, Arup

Małgorzata od 2007 roku jest związana z firmą Arup, a tym samym z branżą budowlaną. Od kilku lat skupia się na zarządzaniu projektami fit-out, aby uczynić je płynnym i zrównoważonym procesem dla inwestorów — niezależnie od tego, czy chodzi o nowy budynek biurowy, renowację centrum handlowego czy relokację biura. Specjalizuje się w nadzorze nad realizacją inwestycji, zarządzaniu kosztami, procedurach przetargowych i negocjacjach umów. Zdaniem klientów Małgorzata przewidując nadchodzące wyzwania, pomaga im uniknąć wielu z nich.

Marta Wierusz
Marta
Wierusz
Architekt, architekt wnętrz, Atypika fundacja dla neurokultury, APA Wojciechowski

Obejmuje  stanowisko Architekt Prowadzącej Zespół Wnętrz w pracowni APA Wojciechowski.

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy w branży architektonicznej, od 13 lat  prowadzi prestiżowe projekty wnętrz komercyjnych, prywatnych i publicznych: hotele, centra handlowe, biura, projekty gastronomiczne, mieszkaniowe, placówki edukacyjno-opiekuńcze, wystawy.

Specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonym, uniwersalnym i włączającym, szczególnie dotyczącym osób neuroatypowych i osób starszych. Jej celem jest poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu projektowania stawiającego człowieka w centrum uwagi, wpływającego na zdrowie psychofizyczne i dobrostan użytkowników.

Współpracuje z Atypika fundacja dla neurokultury zajmującą się zagadnieniami neuroróżnorodności, udziela konsultacji projektowych, prowadzi szkolenia oraz wykonuje audyty przestrzeni pod kątem inkluzywności.

Wykładowca kierunku „Neuroróżnorodność w miejscu pracy — inkluzywna rekrutacja i zarządzanie” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz na Wydziale Wzornictwa w School of Form w Warszawie.

Autorka architektonicznych warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży.

Laureatka konkursu na innowację społeczną „Dobre Innowacje” organizowanego przez Zamek Cieszyn oraz prestiżowego projektu Biznes w Kobiecych Rękach Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

Aleksandra Sztajerwald
Aleksandra
Sztajerwald
członkini Zarządu SYNAPSIS

Współpracuje z licznymi instytucjami, firmami i organizacjami pozarządowymi, otwierając je na potrzeby osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestniczka zespołów konsultujących i opracowujących rozwiązania z zakresu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Współautorka poradników, standardów i rekomendacji. Popularyzuje i tworzy materiały z tekstem łatwym do czytania i rozumienia. Opracowuje, koordynuje autorskie i innowacyjne projekty, testuje nowe rozwiązania, szkoli i doradza.

Od 2008 związana z Fundacją SYNAPSIS, obecnie członkini Zarządu. Członkini inicjatywy Autentyzm — Dla Dorosłych z ASD. Słowna minimalistka.

Igor Łysiuk
Igor
Łysiuk
Senior Architect & Research Analyst, Workplace

Architekt i badacz, zawodowo związany ze studiem Workplace, w ramach którego zajmuje się badaniem i projektowaniem przestrzeni pracy. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych, przekładając to na architekturę. W swojej pracy wykorzystuje umiejętność adaptacji, obserwacji i dostrzegania niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązań.

Współtwórca i redaktor Kwartalnika RZUT, odpowiedzialny z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP za powstanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Natalia Olszewska
Natalia
Olszewska
Co-Founder, Scientific Consultant, Impronta

Natalia Olszewska specjalizuje się w teorii i praktyce z obszaru projektowania w oparciu o neuronauki (neuroscience-informed design) i dane naukowe (evidence-based design). Doświadczenie w tym zakresie zdobywała, m.in. współpracując ze studiem Hume, awangardowym studiem architektury i urbanistyki. Konsultowała projekty dla dużych firm: Landsec, HKS Architects, EDGE, Association of Children’s Museums, Google oraz dla klientów indywidualnych. Posiada także ponad 10-letnią praktykę lekarską.

Pracując na styku różnych dyscyplin, konsultuje projekty architektoniczne i miejskie pod kątem wpływu przestrzeni architektonicznych i miejskich na ludzkie doświadczenie. W pracy łączy troskę o ludzi i ich dobrostan z wieloletnią pasją do architektury. Jej zainteresowania zawodowe ogniskują się wokół zagadnień związanych z wpływem architektury na różne aspekty naszego życia: społeczne, psychologiczne, poznawcze, zdrowie i dobrostan.

Współzałożycielka Impronta, firmy doradczej w zakresie projektowania pod dobrostan człowieka, specjalizującej się w zastosowaniu neuronauk oraz nauk behawioralnych w architekturze. Wykładowczyni na kierunku ‘Neuroscience applied to Architectural Design’ (Uniwersytet IUAV, Wenecja).

Ukończyła studia medyczne (Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego & Tor Vergata), neuronaukowe (Sorbonne Université, ENS, UCL) oraz ‘Neuroscience applied to Architectural Design’ (Uniwersytet IUAV).

Dominika Pikul
Dominika
Pikul
Neurodiversity Specialist Divercity+

Neuronaukowczyni, konsultantka neuronauki w biznesie i trenerka programów szkoleniowo-rozwojowych specjalizująca się w optymizacji umiejętności intelektualnych i funkcji poznawczych  (m.in. koncentracja, motywacja, innowacyjność). Specjalistka w zakresie neuroróżnorodności i budowania miejsc pracy, w których każdy mózg ma szansę wykorzystać swój potencjał.

Absolwentka Neuronauki i Psychologii Zdrowia Psychicznego (King’s College London). Aktywna członkini Applied Neuroscience Association (ANA). Jej zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół zaburzeń neurorozwojowych (ADHD i spektrum autyzmu).

Ma ponad 15 lat doświadczenia w pracy dla korporacji w Polsce i Wielkiej Brytanii, co daje jej unikalny wgląd w kulturę organizacyjną oraz potrzeby swoich klientów.

Agnieszka Sikorska
Agnieszka
Sikorska
Design process expert, Diversity+

Projektantka, mentorka i edukatorka, z ponad 15 letnim doświadczeniem w zawodowym związanym z rozwijaniem usług i innowacji społecznych. Współpracuje w roli konsultantki i facylitatorki zarówno z podmiotami publicznymi i organizacjami pozarządowymi rozwijającymi innowacje społeczne i jak i firmami, które chcą tworzyć lepsze doświadczenia dla swoich klientów oraz pracowników.

Pracuje w oparciu o metodologię Service Design oraz User Experience, w oparciu o podejście skoncentrowane na człowieku — Human Centered Design. W pracy projektowej koncentruje się na identyfikowaniu potrzeb różnych grup i efektywnym definiowaniu propozycji wartości. Planuje i realizuje procesu projektowe, które pozwalają włączać całe zespoły w tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Angelika Majkut
Angelika
Majkut
redaktor prowadząca czasopisma „Obiekty"

Redaktor prowadząca czasopism B2B z siedmioletnim doświadczeniem, ze znajomością świata biznesu od 2013 roku. Od blisko czterech lat koordynuje projekty eventowe, wydawnicze i edukacyjne. W swojej karierze pisała teksty dziennikarskie, PR-owe i reklamowe o różnym przeznaczeniu i charakterze. Od 2021 roku pełni też funkcję project managera w Polskiej Radzie Facility Management.

Małgorzata Madalińska
Małgorzata
Madalińska
Senior Consultant, Arup
Marta Wierusz
Marta
Wierusz
Architekt, architekt wnętrz, Atypika fundacja dla neurokultury, APA Wojciechowski
Aleksandra Sztajerwald
Aleksandra
Sztajerwald
członkini Zarządu SYNAPSIS
Igor Łysiuk
Igor
Łysiuk
Senior Architect & Research Analyst, Workplace
Natalia Olszewska
Natalia
Olszewska
Co-Founder, Scientific Consultant, Impronta
Dominika Pikul
Dominika
Pikul
Neurodiversity Specialist Divercity+
Agnieszka Sikorska
Agnieszka
Sikorska
Design process expert, Diversity+
Angelika Majkut
Angelika
Majkut
redaktor prowadząca czasopisma „Obiekty"

Małgorzata od 2007 roku jest związana z firmą Arup, a tym samym z branżą budowlaną. Od kilku lat skupia się na zarządzaniu projektami fit-out, aby uczynić je płynnym i zrównoważonym procesem dla inwestorów — niezależnie od tego, czy chodzi o nowy budynek biurowy, renowację centrum handlowego czy relokację biura. Specjalizuje się w nadzorze nad realizacją inwestycji, zarządzaniu kosztami, procedurach przetargowych i negocjacjach umów. Zdaniem klientów Małgorzata przewidując nadchodzące wyzwania, pomaga im uniknąć wielu z nich.

Obejmuje  stanowisko Architekt Prowadzącej Zespół Wnętrz w pracowni APA Wojciechowski.

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy w branży architektonicznej, od 13 lat  prowadzi prestiżowe projekty wnętrz komercyjnych, prywatnych i publicznych: hotele, centra handlowe, biura, projekty gastronomiczne, mieszkaniowe, placówki edukacyjno-opiekuńcze, wystawy.

Specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonym, uniwersalnym i włączającym, szczególnie dotyczącym osób neuroatypowych i osób starszych. Jej celem jest poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu projektowania stawiającego człowieka w centrum uwagi, wpływającego na zdrowie psychofizyczne i dobrostan użytkowników.

Współpracuje z Atypika fundacja dla neurokultury zajmującą się zagadnieniami neuroróżnorodności, udziela konsultacji projektowych, prowadzi szkolenia oraz wykonuje audyty przestrzeni pod kątem inkluzywności.

Wykładowca kierunku „Neuroróżnorodność w miejscu pracy — inkluzywna rekrutacja i zarządzanie” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz na Wydziale Wzornictwa w School of Form w Warszawie.

Autorka architektonicznych warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży.

Laureatka konkursu na innowację społeczną „Dobre Innowacje” organizowanego przez Zamek Cieszyn oraz prestiżowego projektu Biznes w Kobiecych Rękach Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

Współpracuje z licznymi instytucjami, firmami i organizacjami pozarządowymi, otwierając je na potrzeby osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestniczka zespołów konsultujących i opracowujących rozwiązania z zakresu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Współautorka poradników, standardów i rekomendacji. Popularyzuje i tworzy materiały z tekstem łatwym do czytania i rozumienia. Opracowuje, koordynuje autorskie i innowacyjne projekty, testuje nowe rozwiązania, szkoli i doradza.

Od 2008 związana z Fundacją SYNAPSIS, obecnie członkini Zarządu. Członkini inicjatywy Autentyzm — Dla Dorosłych z ASD. Słowna minimalistka.

Architekt i badacz, zawodowo związany ze studiem Workplace, w ramach którego zajmuje się badaniem i projektowaniem przestrzeni pracy. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych, przekładając to na architekturę. W swojej pracy wykorzystuje umiejętność adaptacji, obserwacji i dostrzegania niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązań.

Współtwórca i redaktor Kwartalnika RZUT, odpowiedzialny z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP za powstanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Natalia Olszewska specjalizuje się w teorii i praktyce z obszaru projektowania w oparciu o neuronauki (neuroscience-informed design) i dane naukowe (evidence-based design). Doświadczenie w tym zakresie zdobywała, m.in. współpracując ze studiem Hume, awangardowym studiem architektury i urbanistyki. Konsultowała projekty dla dużych firm: Landsec, HKS Architects, EDGE, Association of Children’s Museums, Google oraz dla klientów indywidualnych. Posiada także ponad 10-letnią praktykę lekarską.

Pracując na styku różnych dyscyplin, konsultuje projekty architektoniczne i miejskie pod kątem wpływu przestrzeni architektonicznych i miejskich na ludzkie doświadczenie. W pracy łączy troskę o ludzi i ich dobrostan z wieloletnią pasją do architektury. Jej zainteresowania zawodowe ogniskują się wokół zagadnień związanych z wpływem architektury na różne aspekty naszego życia: społeczne, psychologiczne, poznawcze, zdrowie i dobrostan.

Współzałożycielka Impronta, firmy doradczej w zakresie projektowania pod dobrostan człowieka, specjalizującej się w zastosowaniu neuronauk oraz nauk behawioralnych w architekturze. Wykładowczyni na kierunku ‘Neuroscience applied to Architectural Design’ (Uniwersytet IUAV, Wenecja).

Ukończyła studia medyczne (Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego & Tor Vergata), neuronaukowe (Sorbonne Université, ENS, UCL) oraz ‘Neuroscience applied to Architectural Design’ (Uniwersytet IUAV).

Neuronaukowczyni, konsultantka neuronauki w biznesie i trenerka programów szkoleniowo-rozwojowych specjalizująca się w optymizacji umiejętności intelektualnych i funkcji poznawczych  (m.in. koncentracja, motywacja, innowacyjność). Specjalistka w zakresie neuroróżnorodności i budowania miejsc pracy, w których każdy mózg ma szansę wykorzystać swój potencjał.

Absolwentka Neuronauki i Psychologii Zdrowia Psychicznego (King’s College London). Aktywna członkini Applied Neuroscience Association (ANA). Jej zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół zaburzeń neurorozwojowych (ADHD i spektrum autyzmu).

Ma ponad 15 lat doświadczenia w pracy dla korporacji w Polsce i Wielkiej Brytanii, co daje jej unikalny wgląd w kulturę organizacyjną oraz potrzeby swoich klientów.

Projektantka, mentorka i edukatorka, z ponad 15 letnim doświadczeniem w zawodowym związanym z rozwijaniem usług i innowacji społecznych. Współpracuje w roli konsultantki i facylitatorki zarówno z podmiotami publicznymi i organizacjami pozarządowymi rozwijającymi innowacje społeczne i jak i firmami, które chcą tworzyć lepsze doświadczenia dla swoich klientów oraz pracowników.

Pracuje w oparciu o metodologię Service Design oraz User Experience, w oparciu o podejście skoncentrowane na człowieku — Human Centered Design. W pracy projektowej koncentruje się na identyfikowaniu potrzeb różnych grup i efektywnym definiowaniu propozycji wartości. Planuje i realizuje procesu projektowe, które pozwalają włączać całe zespoły w tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Redaktor prowadząca czasopism B2B z siedmioletnim doświadczeniem, ze znajomością świata biznesu od 2013 roku. Od blisko czterech lat koordynuje projekty eventowe, wydawnicze i edukacyjne. W swojej karierze pisała teksty dziennikarskie, PR-owe i reklamowe o różnym przeznaczeniu i charakterze. Od 2021 roku pełni też funkcję project managera w Polskiej Radzie Facility Management.

Weź udział
Udział + zwiedzanie
1450 PLN + 23% VAT
Co otrzymasz?
  • Udział w warsztatach
  • Darmową ocenę Twojego space planu biura przez architektów
  • Wykłady
  • Materiały o neuroróżnorodności
  • Catering
  • Zwiedzanie biura ARUP
1450 PLN + 23% VAT
Bilet
Udział + zwiedzanie
1450 PLN + 23% VAT
Co otrzymasz?
  • Udział w warsztatach
  • Darmową ocenę Twojego space planu biura przez architektów
  • Wykłady
  • Materiały o neuroróżnorodności
  • Catering
  • Zwiedzanie biura ARUP
1450 PLN + 23% VAT
Partnerzy
PARTNER MERYTORYCZNY
PATRONAT HONOROWY
Partnerzy